top of page

STRUKTURA DZIAŁANIA

 

Wiele osób współpracuje z organizacją SALOS po przez rozgrywki  czy inne spotkania. Jednak mało kto wie czym jest SALOS , jaka jest jego historia i czym dokładnie się zajmuje. Mam nadzieje ze ten krótki materiał zmieni ta sytuację. Dzięki czemu intencja prowadzenia SALOS-u będzie nadal czynna.

Zacznę od tych typowo piłkarskich informacji, które chyba najłatwiej trafiają do naszych czytelników. Tak jak największa organizacja piłkarska FIFA tak i wszystko jest podobnie ułożone w SALOS-ie.

Odpowiednikiem FIFA do wszystkich rozgrywek międzynarodowych jest organizacja PGS mająca swoją siedzibę 

 

we Włoszech i z tamtąd kierująca Salosem na świecie. Ona zajmuje się wszelkimi rozgrywkami międzynarodowymi.

Poniżej znajdują się krajowe organizacje. Polska znajduje się w Warszawie i posiada nazwę SALOS RP. Organizuje ona wszelkie Igrzyska Olimpijskie, Turnieje krajowe oraz trzyma pieczę nad Inspektoratami.

CELE DZIAŁ

Kraj podzielony jest na Stowarzyszenia inspektorialne. Jest ich pięć , wykaz znajdziecie klikając właśnie w to miejsce.

Nasz Gdański SALOS należy pod jeden z większy Inspektoriatów, zarządzany przez Pilskich Salezjanów. Jak sama nazwa wskazuje siedziba jest w wielkopolskim województwie mieście Piła. Oprócz nas należąt am : nasz sąsiad z którym organizowaliśmy Olimpiadę Rumia, Aleksandrów Kujawski, Chojnice, Piła, Słupsk, Bydgoszcz, Debrzno,Szczecin oraz Turowo.

Tak jak widać struktura Salosu przypomina strukturę piłkarską która dość dobrze działa strukturalnie.Tak więc Liga Mistrzów międzynarodowa jak najbardziej możliwa gdyby nie koszty.

CELE SALOSU:

  • Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu, w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa inspirowanychwizją chrześcijańską i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.

  • Podejmowanie i realizowanie przedsięwzięć zmierzających do szeroko rozumianego wychowania i asystencji w okresie wzrastania dzieci i młodzieży, szczególnie zaś znajdujących się w trudnych warunkach materialnych oraz ze środowisk zagrożonych społecznie.

  • Integrowanie grup, środowisk, ruchów – z pełnym zachowaniem ich tożsamości - na szczeblu ogólnopolskim i europejskim.

  • Krzewienie i upowszechnianie wychowania fizycznego, sportu, rekreacji ruchowej i turystyki wśród dzieci i młodzieży, jako ważnych czynników służących rozwojowi pełnej osobowości młodych.

  • Propagowanie i umacnianie chrześcijańskich wzorów współzawodnictwa w sporcie i poza nim, opierających się na normie personalistycznej, jako naczelnej zasadzie postępowania.

  • Podejmowanie i realizowanie przedsięwzięć z zakresu sportu, rekreacji ruchowej, turystyki dzieci i młodzieży na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

  • Wzbogacanie kultury fizycznej dzieci i młodzieży o elementy wychowawczo-formacyjne, kulturalno-religijne i socjalno-intelektualne.

  • Propagowanie idei wolontariatu w sporcie dzieci i młodzieży.

  • Reprezentowanie członków SALOS RP wobec urzędów i instytucji centralnych, związków sportowych, stowarzyszeń, fundacji, innych podmiotów administracyjnych i gospodarczych w kraju i za granicą.

HISTORIA SALOSU W POLSCE:

 

 

Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczypospolitej Polskiej została zarejestrowana jako związek stowarzyszeń kultury fizycznej w dniu 29 czerwca 1992 r. w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie. Dnia 30 września 1996 r. została wpisana pod numerem SKF "B" 62 do rejestru stowarzyszeń i związków sportowych Sądu Okręgowego w Warszawie. Dnia 26 czerwca 2001 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 21665, sygn. akt: WA.XX NS-REJ.KRS/646/01/299.

Założycielami stowarzyszenia są księża salezjanie – SDB, siostry salezjanki – FMA oraz osoby świeckie.

Podstawowym celem jaki przyświeca organizacji jest rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu, w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa, inspirowanych wizją chrześcijańską i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.

Salezjańska Organizacja Sportowa RP jest członkiem Polisportive Giovanili Salesiane Internazionale, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Krajowej Federacji Sportu dla Wszystkich.

Za wybitne osiągnięcia w pracy sportowo-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą wyróżniona dyplomami od Premiera Rzeczypospolitej, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki.

DZIAŁALNOŚC:

 

 

Szkolenia wolontariuszy

Prowadzimy specjalne warsztaty dla młodzieży

 

 

Sympozja

Konferencje szkoleniowa dla kadr

 

 

Igrzyska światowe

Igrzyska młodzieży salezjańskiej

 

 

Igrzyska ogólnopolskie

Igrzyska młodzieży salezjańskiej

 

 

Igrzyska w Futsalu

Ogólnopolskie igrzyska młodzieży salezjańskiej w futsalu.

 

 

Imprezy

Imprezy sportowe dla młodych

 

Wakacje i ferie

Wakacje i ferie dla młodzieży

SALOS posiada również własny hymn, który można posłuchać na stronie pod linkiem. <<hymn>>

bottom of page