top of page

Jan Bosko

Skocz do: nawigacji, szukaj

 Zobacz też: innych Å›wiÄ™tych o imieniu Jan.

Święty

Jan Bosko OFS

Giovanni Melchiorre Bosco

prezbiter

Data urodzenia16 sierpnia 1815
Becchi (obecnieCastelnuovo Don Bosco,WÅ‚ochy)

Data Å›mierci 31 stycznia 1888
Turyn

Kościół/
wyznanierzymskokatolicki

Data beatyfikacji2 czerwca 1929
Rzym
przez Piusa XI

Data kanonizacji1 kwietnia 1934
Rzym
przez Piusa XI

Wspomnienie31 stycznia

Patronpraktykantów, uczniów, studentów, młodzieży, redaktorów, wydawców

Szczególne miejsca kultuBazylika Maryi Wspomożycielki w Turynie

 Galeria ilustracji w Wikimedia Commons

 Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Jan Melchior Bosko, wÅ‚aÅ›c. wÅ‚. Giovanni Melchiorre Bosco (ur. 16 sierpnia 1815 w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 wTurynie) – duchowny wÅ‚oski, prezbiter, zaÅ‚ożyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny SalezjaÅ„skiej, tercjarz franciszkaÅ„ski, Å›wiÄ™ty KoÅ›cioÅ‚a katolickiego.

 

Spis treści

  • 1 Biografia

    • 1.1 DzieciÅ„stwo

    • 1.2 Nauka

    • 1.3 Seminarium

    • 1.4 KapÅ‚an

    • 1.5 ZaÅ‚ożenie zgromadzeÅ„

  • 2 System wychowawczy

  • 3 Kult

  • 4 Zobacz też

  • 5 Przypisy

  • 6 Bibliografia

  • 7 Linki zewnÄ™trzne

Biografia

 

 

 

 

Dom, w którym urodził się św. Jan Bosko

Dzieciństwo

Åšw. Jan Bosko urodziÅ‚ siÄ™ 15.08.1815 roku, zgodnie z tym o czym pisaÅ‚ w swojej książce - autobiografii "Wspomnienia Oratorium". W ksiÄ™gach i rocznikach paÅ„stwowych figuruje z datÄ… urodzenia 16 sierpnia. Jan Bosko w wieku dwóch lat i piÄ™ciu miesiÄ™cy straciÅ‚ ojca, Franciszka i od tej pory wychowywaÅ‚a go tylko matka, MaÅ‚gorzata. MiaÅ‚ dwóch starszych braci, Józefa i Antoniego. Antoni pochodziÅ‚ z pierwszego małżeÅ„stwa ojca. Jan mieszkaÅ‚ w maÅ‚ej rolniczej wiosce. Å»yÅ‚ w czasach, w których w jego rodzinnym Piemoncie (obecnie część WÅ‚och) dokonywaÅ‚y siÄ™ przemiany polityczne: m.in.zjednoczenie WÅ‚och w granicach zbliżonych do obecnych. ByÅ‚ linoskoczkiem, iluzjonistÄ… i opowiadaÅ‚ Å›wietne przypowieÅ›ci, których przychodzili sÅ‚uchać zarówno jego koledzy, jak i doroÅ›li. OrganizowaÅ‚ spotkania dla swoich kolegów z modlitwÄ…, tzw. "kazaniem" czyli powtórzeniem kazania z niedzielnej Mszy Å›w i wystÄ™pem w roli linoskoczka, co miaÅ‚o miejsce w tej kolejnoÅ›ci[1]. W wieku 9 lat miaÅ‚ proroczy sen - Å›niÅ‚o mu siÄ™, że zostanie pomocnikiem Chrystusa, co zrozumiaÅ‚ dopiero później. MiaÅ‚ doskonaÅ‚Ä… pamięć - potrafiÅ‚ powtórzyć w caÅ‚oÅ›ci kazanie usÅ‚yszane w koÅ›ciele czy też idealnie powtórzyć sÅ‚owa nauczyciela na lekcji.

Nauka

Na przeÅ‚omie roku 1824/1825 rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ – poczÄ…tkowo u mieszkaÅ„ców wsi, później u ksiÄ™dza Lacqua w Capriglio. 26 marca 1826 roku przyjÄ…Å‚ KomuniÄ™ ÅšwiÄ™tÄ… w koÅ›ciele parafialnym w Castelnuovo. W lutym 1827 roku musiaÅ‚ opuÅ›cić dom, gdyż jego brat Antoni wywoÅ‚ywaÅ‚ awantury ze wzglÄ™du na jego naukÄ™ – uważaÅ‚, że nie byÅ‚a ona Jankowi potrzebna. ZnalazÅ‚ zatrudnienie jako chÅ‚opiec stajenny u rodziny Moglia. W listopadzie 1829 roku wróciÅ‚ do domu. Od tej pory uczyÅ‚ siÄ™ u ksiÄ™dza Calosso, który mieszkaÅ‚ w Morialdo. W listopadzie 1830 roku ksiÄ…dz zmarÅ‚. Jan ponownie podjÄ…Å‚ naukÄ™ w grudniu 1831 roku w szkole powszechnej ksiÄ™cia Emanuela Virano w Castelnuovo. Zmiana nauczyciela, na dobrze znanego ksiÄ™dza Moglia, spowodowaÅ‚a, że Jan Bosko postanowiÅ‚ pójść w listopadzie 1831 roku do szkoÅ‚y w Chieri. NauczyÅ‚ siÄ™ szyć, robić likiery, byÅ‚ szewcem oraz sprzedawaÅ‚ w kawiarni.

 

 

 

 

Åšw. Jan Bosko

Seminarium

18 kwietnia 1834 roku Jan Bosko speÅ‚niaÅ‚ wszystkie warunki i mógÅ‚ zostać przyjÄ™ty do zakonu franciszkaÅ„skiego. ByÅ‚ na to zdecydowany, jednak pewien sen zmieniÅ‚ jego zdanie na ten temat. PoradziÅ‚ siÄ™ ksiÄ™dza Cafasso, który zasugerowaÅ‚ mu, by zostaÅ‚ klerykiem. PosÅ‚ugÄ™ kapÅ‚aÅ„skÄ… rozpoczyna 5 czerwca 1841 roku.

Kapłan

SwojÄ… posÅ‚ugÄ™ kapÅ‚aÅ„skÄ… wykonywaÅ‚ przede wszystkim wÅ›ród więźniów i chorych. DzieÅ„ 8 grudnia 1841 roku (ÅšwiÄ™to Niepokalanego PoczÄ™cia NMP) uznaje siÄ™ za poczÄ…tek jego apostolstwa wÅ›ród mÅ‚odzieży i Oratorium. PomagaÅ‚ chÅ‚opcom znajdować pracÄ™, a także zabieraÅ‚ ich na wycieczki i organizowaÅ‚ zabawy. OdprawiaÅ‚ dla nich Msze Å›w. i nabożeÅ„stwa oraz spowiadaÅ‚. 12 października 1844 r. ksiÄ…dz Bosko otworzyÅ‚ swoje pierwsze oratorium dla mÅ‚odzieży, które znajdowaÅ‚o siÄ™ na Valdocco, na przedmieÅ›ciach Turynu. ByÅ‚o to miejsce zabawy i nauki, które z czasem zostaÅ‚o rozbudowywane. Siedziba oratorium byÅ‚a wielokrotnie przenoszona, aż 5 kwietnia 1846 roku wreszcie znaleziono staÅ‚e miejsce w maÅ‚ej szopie należącej do Franciszka Pinardiego, od którego odkupiono później caÅ‚y dom (19 lutego 1851roku). Kolejne oratorium otwarto 8 grudnia 1847 roku. W 1852 roku Bosko zbudowaÅ‚ koÅ›ciół dla swoich podopiecznych, a rok później rozbudowano oratorium. Później otworzyÅ‚ dla swoich wychowanków zakÅ‚ady pracy, a caÅ‚e dzieÅ‚o rozrastaÅ‚o siÄ™ w szybkim tempie przez nastÄ™pne lata. W pracy Å›w. Janowi Bosko pomagaÅ‚ Å›w. Józef Cafasso, a później także mama ks. Bosko - MaÅ‚gorzata Occhiena. Wychowankami Oratorium byli m. in. Dominik Savio, MichaÅ‚ Rua i Jan Cagliero.

Założenie zgromadzeń

W dniu 26 stycznia 1854 roku ksiÄ…dz Bosko zapowiedziaÅ‚ utworzenie Towarzystwa ÅšwiÄ™tego Franciszka Salezego. Rok później 25 marca zostaÅ‚o ono oficjalnie zaÅ‚ożone, a pierwszym salezjaninem zostaÅ‚ MichaÅ‚ Rua, późniejszy nastÄ™pca Jana Bosko. 11 listopada 1872 roku Bosko zaÅ‚ożyÅ‚ Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. Dwa lata później Zgromadzenie wysÅ‚aÅ‚o pierwszych misjonarzy do Ameryki. W miÄ™dzyczasie w caÅ‚ej Europie powstawaÅ‚y kolejne domy salezjaÅ„skie. Jan Bosko byÅ‚ też twórcÄ… Rodziny SalezjaÅ„skiej. Rodzina SalezjaÅ„ska Å›w. Jana Bosko jest zjednoczeniem wspólnot, instytutów zakonnych i Å›wieckich oraz grup apostolskich, które żyjÄ… tym samym duchem salezjaÅ„skim i peÅ‚niÄ… podobnÄ… funkcjÄ™ ewangelizacji i pracy z mÅ‚odzieżą[2]. UmierajÄ…c, ks. Jan Bosko zostawiÅ‚ zakon umocniony i posiadajÄ…cy 65 domów.

 

 

 

 

Åšw. Jan Bosko z wychowankami

System wychowawczy

Jan Bosko wprowadziÅ‚ w swoich domach system prewencyjny. Opiera siÄ™ on w caÅ‚oÅ›ci na rozumie, religii i miÅ‚oÅ›ci wychowawczej; natomiast zakazuje wszelkiego rodzaju kar cielesnych. Wprowadza zasadÄ™, że wychowawca stara siÄ™ być dla wychowanka przyjacielem, a nie osobÄ…, która go nadzoruje i wymierza odpowiednie kary.

Kult

ÅšwiÄ™ty Jan Bosko zostaÅ‚ beatyfikowany 2 czerwca 1929 i kanonizowany 1 kwietnia 1934 przez Piusa XI.

Jest patronem m.in. mÅ‚odzieży, uczniów i studentów.

W ikonografii Å›wiÄ™ty przedstawiany jest przy łóżku chorego w szpitalu lub prowadzÄ…cy dwóch uÅ›miechniÄ™tych, patrzÄ…cych na niego chÅ‚opców.

Jego wspomnienie liturgiczne w KoÅ›ciele katolickim obchodzone jest 31 stycznia.

Zobacz też

 

 

Portal:
Święci

  • Å›wiÄ…tynie pod wezwaniem Å›w. Jana Bosko

  • Dominik Savio

  • SalezjaÅ„skie Wspólnoty Ewangelizacyjne

Przypisy

 

  • ↑ Sam Å›w. Jan Bosko pisaÅ‚ we "Wspomnieniach": "Kaznodzieja zamieniaÅ‚ siÄ™ w linoskoczka".

  • ↑ Rodzina SalezjaÅ„ska

Bibliografia

  • ÅšwiÄ™ty Jan Bosko, prezbiter - materiaÅ‚y na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 12.01.2010]

  • ks. Stefan PruÅ› SDB - redaktor wydania polskiego: Wspomnienia Oratorium. Warszawa: Wydawnictwo SalezjaÅ„skie, 2010. ISBN 978-83-7201-145-9. 

Linki zewnętrzne

  • System prewencyjny Å›w. Jana Bosko w wychowaniu szkolnym na opoka.org.pl (autor: ks. Kazimierz Misiaszek,SDB)

  • Propozycja wychowawcza Å›w. Jana Bosko na opoka.org.pl (autor: ks. Zenon Klawikowski, SDB)

bottom of page